• HİTACHİ ‘’CHANGE THE GAME’’ TOPLANTISINA SENTİM BİLİŞİM’DE KATILDI

  HİTACHİ ‘’CHANGE THE GAME’’ TOPLANTISINA SENTİM BİLİŞİM’DE KATILDI

  14 / 09 / 2015

  Bilişim sektörünün güçlü entegratörü Sentim Bilişim 10 Eylül tarihinde ‘’Çırağan Palace’’ de düzenlenen ve bilgi teknolojileri liderlerine ev sahipliği yapan Hitachi ‘’Change the Game’’ konferansına sponsor oldu.

 • Sentim, Huawei Container Data Center Projesi

  Sentim, Huawei Container Data Center Projesi

  28 / 04 / 2015

  Türkiye’nin lider sistem entegratörü Sentim; katma değer yaratan projeler gerçekleştirmeye ve özgün teknolojiler üreterek büyümeye devam ediyor.

  Dünya veri merkezi pazarının lider oyuncularından biri olan Huawei ile bu alandaki iş birliği kapsamında oluşturulan Container Data Center Projesi, Kuralkan Tuzla Fabrikasında aktif olarak hayata geçirildi. Geçtiğimiz hafta Sentim satış ekibi, teknik ekip ve yöneticileri tarafından ziyaret edilen Container Data Center, müşterilerimiz tarafından da ziyaret edilmeye başlanmıştır.

  UPS, iklimlendirme, yangın söndürme ve yönetim yazılımı gibi, bir Data Center’da bulunması gereken tüm özellikleri bir arada sunan Container’ın en önemli avantajlarından biri “Mobil” olmasıdır. Böylece yangın ya da benzeri doğal felaket gibi durumlarda güvenli bir bölgeye taşınarak, sorunsuz şekilde çalışmaya devam etmektedir. Diğer yandan sistem, Data Centerlar’ın en önemli gider kalemlerinden olan inşaat sürecini gerektirmediği için, kısa sürede ve son derece uygun maliyetlerle kurularak hizmet vermeye başlamaktadır.

  Taşınabilir Veri Merkezi, bugünün en hızlı büyüyen ürün gruplarından biri olmanın yanı sıra, telekomünikasyon, eğitim, sağlık ve enerji gibi kurumsal yaşamın birçok alanında da tercih edilmektedir. Tüm bu sektörler için sunduğu dış mekân çözümleriyle; hızlı ve esnek kurulum, üst düzey verimlilik, yüksek güç yoğunluğu ile daha düşük maliyetli bir yerleşim alanı sağlamaktadır.

 • SQL Server 2014 Ankara Lansmanında Sentim Platin Sponsor Oldu

  SQL Server 2014 Ankara Lansmanında Sentim Platin Sponsor Oldu

  20 / 05 / 2014

  Microsoft Türkiye’nin Ankara’da gerçekleştirdiği SQL Server Bilişim Zirvesi 2014’de, bilişim dünyasının profesyonelleri bir araya geldi. ‘’En kritik alanlarda 50 kat daha yüksek performans’’ temasıyla düzenlenen zirvenin Platin Sponsoru Sentim Bilişim oldu.

  Microsoft, ABD'de gerçekleştirilen küresel lansmanın hemen ardından 16 Nisan 2014'te Swissotel' de 29 Nisanda ’da Ankara’da gerçekleştirdiği SQL Server 2014 lansmanıyla yeni platformun detaylarını katılımcılarla paylaştı. Microsoft, ayrıca verinin yön verdiği ve "akıllı çevresel zeka" olarak isimlendirdiği kavramı hayata geçirecek ürün ve hizmetlerinin detaylarını da aktardı.

  Dünyanın en yaygın kullanılan veri tabanı olan SQL Server ‘in mevcut en güncel sürümü SQL Server 2014, bellek içi (in-memory) teknolojisiyle sunduğu gerçek zamanlı performans, Microsoft Azure sayesinde genel buluta ölçeklenebilme ve felakete karşı yedekleme yetenekleriyle dikkat çekiyor.

  Etkinlik kapsamında Power BI demosu yapan Sentim Bilişim Uygulama Platformu Çözüm Danışmanı Buğrahan Topal, katılımcılara bu ürünü kullanarak sahip olabilecekleri raporlama yeteneklerini tanıttı

  Microsoft Ankara zirvesine platin sponsor olarak katılan Sentim Bilişim İstanbul Genel Merkez, ve Ankara Ofisi olmak üzere yönetici ve teknik ekip düzeyinde etkinliğe katılım sağladı.

 • IDC CIO Summit Gold Sponsoru Sentim Bilişim

  IDC CIO Summit Gold Sponsoru Sentim Bilişim

  20 / 05 / 2014
  Türkiye’de bilişim sektörünün güçlü entegratörü olan Sentim Bilişim 2-4 Nisan tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen ve bilgi teknolojileri sektörünün liderlerine ev sahipliği yapan IDC Turkey CIO Summit 2014 konferansına altın sponsor olmuştur.
  Farklı sektörlerden birçok üst düzey bilgi teknolojileri yöneticisini bir araya getiren IDC Turkey CIO Summit konferansı firmalara yeni teknolojilerden haberdar olma ve sektördeki önemli projelerin bilgi paylaşımı yapılmasına olanak sundu.
  Etkinlikte 3 gün boyunca farklı konularda birçok panel yapıldı. Sentim bilişim Marketing Direktörü Banu Baykal, IDC Araştırma Yöneticisi Melih Murat'ın moderatörlüğünü yaptığı ‘’From Siloed to Homogeneous IT: Integrating Complex Technology Platforms’’ konulu panelde konuşmacı olarak yer aldı.

  Yaptığı büyük sistem entegrasyon projeleri vendorlarla yaptıkları iş birlikleri Türkiye’nin en büyük ve prestijli kurumlarına sunduğu hizmetlerle ve başarılı proje yönetimiyle tanıtan Sentim Bilişim, standıyla da yer aldığı CIO Summit toplantılarında bilgi teknoloji sektör liderleriyle olan ilişkilerini pekiştirdi.
 • Sentim Bilişim Huawei Tarafından

  Sentim Bilişim Huawei Tarafından "Yılın Kamu İş Ortağı" Ödülüne Layık Görüldü

  16 / 05 / 2014

  Sentim bilişim Huawei tarafından düzenlenen Türkiye İş Ortakları ve Teknoloji Günü 2014 konferansında Türkiye çapında etki gösteren projeleri sayesinde ‘’Yılın Kamu İş Ortağı Ödülüne’’ layık görüldü. Huawei Tükiye Kurumsal çözümler Satış Direktörü Serdar Yokuş tarafından iletien ödülü Sentim adına Kamu Sektör Yöneticisi Mücahit Keklikoğlu aldı.

  Sentim Huawei iş birliği kurumsal, kamu ve KOBİ müşterilerimize daha iyi hizmet sunabilmek için her geçen gün artarak devam etmektedir. Sentim özellikle taşınabilir veri merkezi kapsamında bu iş ortaklığı ile yapacağı yatırımlarla bu alandaki bilgi birikimiyle müşterilerine katma değer sağlayabilmek için kesintisiz olarak çalışmaktadır.

  Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz İffet Polat " Huawei’nin  iş ortağı olarak gerçekleştirdiğimiz birçok projeyle ülke ekonomisine sağladığımız katma değerler için değerli müşterilerimize ve ekibimize destek ve güvenleri için teşekkür ederiz" dedi.

 • Microsoft'tan Sentim'e Yılın En İyi Kurumsal Satış İş Ortağı Ödülü

  Microsoft'tan Sentim'e Yılın En İyi Kurumsal Satış İş Ortağı Ödülü

  14 / 01 / 2014
  Microsoft Türkiye, Microsoft İş Ortakları 2013 Ödül Töreni’nde başarılı iş ortaklarını ödüllendirdi. Microsoft Türkiye, her yıl geleneksel olarak düzenlediği Microsoft İş Ortakları Ödül Töreni’nde Microsoft Türkiye’nin başarısının mimarları olarak gördüğü iş ortaklarıyla bir araya geldi.
  İş ortaklarının satış, büyüme, çözüm geliştirme, bulut bilişim ve müşteri memnuniyeti performanslarına göre değerlendirildiği, kamu, kurumsal, KOBİ, cihaz üreticileri ve dağıtıcılar seğmenlerine göre belirlenen ödüller, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen ve Genel Müdür Yardımcıları tarafından sahiplerine verildi.
  Sentim 2013 yılında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar nedeniyle Yılın En İyi Kurumsal Satış İş Ortağı ödülüne layık görüldü.
  Sentim Bilişim adına ödülü Microsoft Ürün Müdürü Sn. Berrak Erkman aldı. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz İffet Polat "Microsoft'un iş ortağı olarak gerçekleştirdiğimiz birçok projeyle ülke ekonomisine sağladığımız katma değerler için değerli müşterilerimize ve ekibimize destek ve güvenleri için teşekkür ederiz" dedi.
 • Sentim’den Ağrı'ya Dev Yatırım

  Sentim’den Ağrı'ya Dev Yatırım

  24 / 12 / 2013

  Sentim Bilişim tarafından Ağrı’da kurulan Çağrı Merkezi 6000 kişiye istihdam sağlayacak.

   

  Türkiye'nin en büyük çağrı merkezlerinden birine sahip olan Sentim Bilişim İstanbul’da olduğu gibi Ağrıda ’da hızla büyümeye ve istihdama katkı sağlamaya devam ediyor.

                  Geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan Ağrı çağrı merkezi gelecekte 6000 kişiyi istihdam edecek kapasiteye sahip. İlk açıldığında 100 kişinin çalıştığı Sentim Ağrı Çağrı Merkezi'nde şu anda 400 personel görev yapıyor.

  Sentim Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kuralkan, bölgedeki gençlere iş olanakları ve kariyer fırsatları sunmaya devam edeceklerini vurgulayarak, ilerleyen dönemde Türkiye’nin farklı noktalarında büyümeye devam edeceklerini belirtti.  "Ağrı’daki çağrı merkezimizin hem bölgeye hem de sektörümüze yeni bir soluk getireceğine inanıyoruz. Ağrı’da da büyümeyi sürdürerek şehrin en büyük işvereni olmak istiyoruz." dedi.

  Sentim Ağrı Çağrı Merkezi, bölgedeki gençlere iş imkânları ve kariyer fırsatları oluşturmayı sürdürecek. Sentim Ağrı Çağrı Merkezi'nde, ilerleyen dönemlerde 6000 gence istihdam sağlanacak.

  Enerji şirketleri, telekomünikasyon firmaları gibi büyük organizasyonlar da dâhil olmak üzere çok sayıda markaya çağrı merkezi hizmeti sunan Sentim, alanında uzman 900’ye yakın çağrı merkezi operatörü ile 7 gün 24 saat müşteri memnuniyeti esasına göre çalışıyor.

  Ağrı’da eğitimli ve yetişmiş nüfusun oldukça yüksek olması bu yatırımın Ağrı’da yapılmasında belirleyici olduğu vurgulayan Mustafa Kuralkan sağladıkları iş imkânları ve gelecekte Sentim aracılığı ile aktarılacak olan teknoloji bilgisi ile şehrin kalkınmasına ve ekonomisine büyük katkı sağlayacaklarını belirtti.

  Sentim Ağrı Çağrı Merkezi'nde, Tele Satış, Tele Pazarlama, Müşteri Hizmetleri, olmak üzere tüm müşteri ihtiyaçlarına 7 gün 24 saat özel çözümler sunuluyor.

 • Ankaralı Bilişimciler Microsoft Bilişim Zirvesinde Buluştu

  Ankaralı Bilişimciler Microsoft Bilişim Zirvesinde Buluştu

  17 / 12 / 2013
  Microsoft Türkiye’nin Ankara’da gerçekleştirdiği Microsoft Bilişim Zirvesi 2013’de, Bilişim dünyasının profesyonelleri bir araya geldi. Geleceği Birlikte Şekillendirelim” temasıyla düzenlenen zirvenin Platin sponsoru Sentim Bilişim oldu.
  Başkentin bilişim devleri ve profesyonelleri Microsoft Bilişim Zirvesi 2013’de bir araya geldi. Uzman konuşmacıların yer aldığı zirvede sektörün geleceğine yön verecek yeniliklerin yanı sıra Türkiye’nin dijital geleceğini biçimlendiren başarı öyküleri ve çözümler anlatıldı. Ankara JW Marriott Hotel’de gerçekleşen etkinlikte, 5 ana başlık altında 20 paralel sunum gerçekleştirildi. Zirveye yaklaşık 1000 Bilgi Teknolojisi Uzmanı katıldı.
  Microsoft Ankara lansmanına platin sponsor olarak katılan Sentim Bilişim İstanbul Genel Merkez, ve Ankara Ofisi olmak üzere yönetici ve teknik ekip düzeyinde etkinliğe katılım sağladı. Çekiliş ile belirlenen 7 katılımcıya toplamda 3500 TL bedelinde hediye çeki ödülü veren Sentim renkli sahnelere ev sahipliği yaptı.
  Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen’in açılış konuşmasıyla başlayan zirvede Türkiye’nin son 10 yılda birçok alanda büyük başarılar elde ettiği belirtildi. Dünyadaki mega eğilimleri bulut, mobilite, sosyal ve büyük veri olarak 4 ana başlıkta topladıklarını anlatan Özmen, “Microsoft, geçen yıl bulut konusunda 3 milyar dolarlık yatırım yaptı. Bulutun rekabete çok büyük katkısı var. Şirketler bulut teknolojisiyle sınıf atlayabilirler” değerlendirmesinde bulundu.
  Özmen, dünyadaki telefon sayısının bilgisayarın 6 katına çıktığını belirterek, bu alanda büyük bir pazar oluştuğunu ve Türkiye’nin de burada büyük bir oyuncu olduğunu vurguladı. Türkiye’nin bilişim teknolojileri pazarının 31 milyar liraya ulaştığına işaret eden Özmen, bunun yaklaşık 5,5 milyar dolarlık kısmının Microsoft ekosistemi tarafından sağlandığını söyledi. Tüm katılımcı ve sponsorlara teşekkür ederek konuşmasını noktaladı.
 • SENTİM Bünyesine 1 Ödül Daha Kattı

  SENTİM Bünyesine 1 Ödül Daha Kattı

  05 / 12 / 2013
  Türk Ekonomi Bankası, bu yıl 2. sini gerçekleştirdiği Tedarikçi Ödülleri Töreni ile birlikte çalıştığı firmalara ödüllerini verdi.
  Türk Ekonomi Bankası tedarikçilerini, kalite, fiyat, lojistik ve iletişim gibi dört ana başlıkta 25 soru ile değerlendirmeye tabi tuttu. 11 tedarikçi firmayı; iç müşteri, dış müşteri hizmet, dış müşteri malzeme ve jüri özel ödülleri kategorilerinde ödüle layık buldu.
  TEB Tedarik Yönetimi Direktörü Arda Polat “Bir kurumu kurum yapan bilgi birikimi, çalışanları, olduğu kadar iş ortakları ve tedarikçileridir. Yüksek performans ve hizmette mükemmelliği yakalamakta; fark yaratan ürün, hizmet ve projeler sunan siz tedarikçilerimizin işbirliğinin öneminin farkındayız.” dedi.
  Tedarikçilerle olan işbirliği sayesinde müşterilere sunulan hizmet kalitesinde de mükemmele ulaştıklarını belirten Polat, tedarikçilerini ödüllendirerek finans dünyasında da bir ilki gerçekleştirdiklerini belirtti.
  Sentim Bilişim ile uzun yıllardır çalışmaya devam eden TEB, Sentim’i iç müşteri tedarikçi alanında ödüle layık buldu.
  Sentim adına ödülü alan finans sektör yöneticisi Şenay Kayol tüm ekip çalışmalarına teşekkür ederken bundan sonraki çalışmalarında bu ödülün kendileri için büyük şevk kaynağı olacağını belirtti.
 • Fatih Projesinde Sentim imzası

  Fatih Projesinde Sentim imzası

  07 / 11 / 2013
  Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği Eğitimde Fatih Projesi’nde 3.lot olarak bilinen Doğu Bölgesi’ndeki 4.462 okulu kapsayan bölümünün ihalesini teknoloji yatırımlarıyla bilinen Sentim Bilişim kazandı.

  15 milyon öğrencinin yanı sıra ekonomik büyüklüğü ile teknoloji şirketlerini de yakından ilgilendiren Fatih Projesi'nde ikinci faz alt yapı kurulum ihalesinin sahibi Sentim Bilişim oldu.

  Üç bölgeyle birlikte 13 bin okulu kapsayan ve geçtiğimiz günlerde karar verilen ihalenin toplam bedeli yaklaşık 500 milyon lirayı buluyor.

  Proje tamamlandığında Milli Eğitim Bakanlığı’nın merkez sunucularında bulunan ders içerikleri okullardaki etkileşimli tahtalarda ders olarak işlenebilecek. Okula tablet bilgisayarları ile gelen öğrenciler, kablosuz erişim cihazları aracılığı ile internet kullanımı yapabilecekler.

  Sentim Bilişim Yönetim Kurulu üyesi İffet Polat, ‘’Fatih Projesi’ne bilişim alanındaki tüm tecrübelerini aktaracaklarını söyleyerek, “Teknoloji alanında Türkiye’yi bilişim lideri yapacak tüm projelerde yer almak istiyoruz” dediler.

  Fatih Projesinde başbakanımızın dağıtmış olduğu ilk tabletlerin de Sentim Bilişim tarafından tedarik edildiğinin altını çizen Polat, 1. Faz alt yapı çalışmalarının da son aşamaya geldiğini belirtti.

  Daha fazla bilgi ve iletişim için,

  Zehra Uzan- Halkla İlişkiler Sorumlusu

  zehra_uzan@sentim.com.tr-0216 554 85 54

 • Sentim, Microsoft Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nde…

  Sentim, Microsoft Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nde…

  01 / 08 / 2013

  Sentim Bilişim Teknolojileri, bu yıl Microsoft ile yürüttüğü ‘’Data Center Çözümleri’’ projesi ile 19 Haziran tarihinde yapılacak olan Microsoft Eğitim Çözümleri Zirvesi'ne çözümlerini anlatacağı bir sunum ile katıldı.

  Microsoft’un “Microsoft ile Geleceği Şekillendirin” temasıyla Haziran 2013’de The Seed - Sakıp Sabancı Müzesinde gerçekleştirdiği zirveye, Türkiye’deki lider okullarından öğretmen ve yöneticiler katıldı. Etkinliğe katılan eğitim kurumlarının IT yöneticileri ve öğretmenleri eğitime yönelik üretilen teknolojiler konusunda oldukça faydalı bir zirve olduğunu belirttiler.

  Gün boyu paralel oturumlarda devam eden zirvede, özellikle Fatih projesi ile eğitim sektörüne gelen yeniliklerin yönetim zorluklarının nasıl aşılması gerektiği ve Office 365 ile öğretmen ve öğrencilere sunulan imkânların kullanımı konuşuldu. Okullarda sunulan tablet teknolojisinden faydalanmak için küçük bütçelerin yeterli olabileceği belirtildi.

   

  Fatih projesinin her aşamasında ilklerden olan Sentim, eğitim sektöründe kendine özel çözümlerinden bahsetti.

  Sentim adına sunum yapan Microsoft İş Üretkenliği Çözümleri Ekip Lideri Ufuk Yeter, Fem Yayınlarına yapılan Data Center Projesinden bahsetti.  Bu projenin her aşamasında kullanıcılar, en son teknolojiye geçerken günlük işlerinde hiçbir aksama yaşamadılar. Bu geçiş sürecinde bilgi işlem ekibinin günlük işlerini otomatize ederek üzerlerindeki yük büyük ölçüde azaltıldı.

  Office 365 ile öğrencilerin, hem e-posta alışverişi hem de anında mesajlaşma ihtiyacı giderildi. Lync Server ile kurumlar, sesli ve görüntülü iletişim, anlık mesajlaşma, durum bilgisi, sesli ya da görüntülü konferans gibi iletişim ihtiyaçlarını hem şirket içi hem de şirket dışı firmalar ile rahatça kurabildi.Office 365 ve Lync Server 2013 entegrasyonu ile çalışanlar, ortak bir platformda buluşarak birbirleri ile sesli, görüntülü ve yazılı iletişim kurma imkânına sahip oldular. Bu özellikler mevcut internet bağlantılarını kullanarak yapıldı ve telefon maliyetlerinde önemli düşüşler sağladı.

  Sentim bilişim güçlü danışmanlık kadrosu ile eğitim sistemine faydalı olacak, kurumlara değer katacak her projede ilklerden olmaya devam edecektir.

   

  İletişim:

  Zehra UZAN- Halkla İlişkiler Sorumlusu

  0216 544 95 66

  zehra_uzan@sentim.com.tr

 • Sentim, Bilişim’in En Büyükleri Arasında

  Sentim, Bilişim’in En Büyükleri Arasında

  01 / 08 / 2013

  Interpromedya yayıncılık tarafından bu yıl 14’uncusu gerçekleştirilen Bilişim 500  araştırması sonuçlandı. Araştırma sonuçlarının açıklandığı ödül töreni 24 Haziran Pazartesi günü Grand Cevahir Hotel and Congress Center’da gerçekleşti.

  Sektördeki değişim ve gelişime ışık tutan, referans niteliğindeki araştırma sonuçlarına göre Sentim Türkiye’deki en büyük 50 bilişim şirketi arasında yer alıyor, aynı zamanda son 3 yılda en iyi performans gösteren yıllık cirosunda hep artış yakalayan 10 bilişim firmasının içerisinde yer alıyor.

  Yazılım, donanım, bayilik, hizmet, ağ donanımı, sunucu gibi alanlarda da ilk 10’a girmeyi başaran Sentim ayrıca yılın başarılı sistem entegratörlerinden biri olarak ödüle layık görüldü.

  Ödülü Sentim Bilişim adına Yönetim Kurulu Üyesi İffet Polat aldı. İffet Polat ödül töreninin ardından yaptığı açıklamada ‘’Bu ödülü tüm çalışma arkadaşlarım adına alıyorum. Onların desteği ve inancı başarılarımızın arkasındaki güçtür. Bilişim sektörünün büyümesinde Sentim’in de katkısının olduğunu görmek bizleri oldukça mutlu ediyor. ‘’dedi.

 • Ataşehir Belediyesi Sentim Uzmanlığı İle Buluştu

  Ataşehir Belediyesi Sentim Uzmanlığı İle Buluştu

  01 / 08 / 2013

  Ofise bağlı kalmak istemeyenlerin tercihi Office 365 ile ofisiniz her yerde sizinle. Ataşehir Belediyesi, herhangi bir bölgeden kesintisiz hizmet sağlayan Office 365’i kullanmaya başladı. Üstelik Sentim uzmanlığı ve güvencesiyle…

  Sentim ve Microsoft iş birliği ile gerçekleştirilen projede tüm belediye çalışanları ofis uygulamalarına her yerden, her zaman ve her cihazdan erişme imkânına sahip oldu.

   

  Kullanıcıların e-mail’lerine ve gerekli belgelere her yerden ve her zaman ulaşabiliyor olması neticesinde üretkenliğin artması sağlandı.  Masraflar düştü ve bulut teknolojisi ile Office 365 sayesinde kaynaklar daha etkili biçimde kullanılır hale getirildi.

  Şirketler, Office 365 ile herhangi bir altyapı veya yazılım yatırımı yapmaya gerek kalmadan belgelerine her yerden her cihazla(PC, Mac, iPhone, Android ve BlackBerry) ve her zaman ulaşabilir konuma geldiler. 

  Belgelerini istediği şekilde değiştirip yönetebilir, erişim hakkı tanımladığı tüm çalışanlarının ortak doküman üzerinden çalışabilmesine olanak sağlandı.  Buna ek olarak, şirketler kurumsal e-posta sahibi oldukları gibi; bu e-postalarına cihaz, mekân ve zamandan bağımsız olarak erişebilme imkânı sağladılar.

  Bu sayede herhangi bir altyapı yatırımı yapmaksızın son teknolojilerin yardımıyla, ekip çalışması üzerine kurulu bir kültür ve iş yapış şekli geliştirebilir ve verimliliklerini arttırabilir konuma geldiler.

  Daha fazla bilgi ve iletişim için,

  Halkla İlişkiler Sorumlusu, Zehra Uzan

  zehra_uzan@sentim.com.tr 0216 554 8 554

 • Enerji sektörü Sentim’le sinerji buldu.

  Enerji sektörü Sentim’le sinerji buldu.

  01 / 08 / 2013

  Enerji sektöründe BT çözümleri ele alındı

  Sentim Bilişim, her sene farklı sektörle bir araya gelerek BT çözümlerini aktardığı sinerji toplantısında, enerji sektörü ve elektrik dağıtım şirketi temsilcileriyle Mardin’de bir araya geldi.

  Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren Sentim Bilişim Yönetim Kurulu Üyesi İffet Polat bu sene düzenlenen toplantıda enerji sektörünü ele aldıklarını ve sektörün önde gelen şirketlerine birikimlerini aktarmak istediklerini belirtti. Enerji sektörünün çok fazla yatırım yapılan fakat yatırımların geri dönüşünün yavaş olduğunu bundan dolayı da sektörde bilişim teknolojilerinin çok daha etkin kullanılmasının gerekliliğini vurguladı.


  Toplantıda çağrı merkezleri üzerine bir sunum gerçekleştiren Sentim Bilişim Çağrı Merkezi İş Geliştirme Direktörü Ceyda Şimşek, şikayet bildirimi üzerine kurulan bu iş kolunun özellikle enerji şirketleri için vazgeçilmez olduğunu söyledi. Sentim Bilişim’in çağrı merkezi alanına 2006 yılında kendi ihtiyaçlarını karşılamak için yöneldiğini belirten Şimşek, 2008 yılında çağrı merkezlerini bir iş kolu haline getirerek İGDAŞ, Petrogaz, Ayedaş, Uludaş gibi başka şirketlere de hizmet vermeye başladıklarını belirtti. Sentim olarak çağrı merkezinin kurulum planlanması yönetimi altyapısı ve yazılım desteği gibi konularda hizmet sunduklarını belirten Şimşek, çağrı merkezi olan şirketlere taşan çağrı hizmeti, olmayanlara altyapı kurulumu, altyapı istemeyenlere de kendi altyapıları üzerinden hizmet verebildiklerini belirtti. Yeni yatırım olarak Haziran ayı sonunda Ağrı’da bin 600 masalık çağrı merkezi açmayı hedeflediklerini ifade eden Şimşek, bu yatırımın bir nevi yerleşke şeklinde konaklamalı çağrı merkezi olacağını belirtti. Şimşek, Sentim olarak çağrı merkezi alanında Türkiye’nin enerji alanında tek çağrı merkezi olmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.


  Uludağ Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu ise toplantıda yaptığı sunumda, EPDK’nın kuralları gereği çağrı merkezi kurmanın zorunluluk olduğunu belirtti. Çözümü dışkaynak kullanımıyla gerçekleştirmeye karar verdiklerini belirten İslamoğlu,  Mayıs 2011’de bu süreci başlatarak Sentim’den hizmet almaya başladıklarını belirtti. Uludağ Elektrik olarak 2,5 milyon abonesi olduğunu söyleyen İslamoğlu, arıza durumunda kullanıcıların kendilerine ulaşmasından ziyade kendilerinin insanlara ulaşmaya yönelik hizmet verdiklerini belirtti. 2012’nin Ocak ayında 120 bin çağrı aldıklarını söyleyen İslamoğlu 2013’ün Nisan ayında bu sayıyı 49 bine düşürdüklerini söyledi. İslamoğlu, geçtiğimiz yıl yaptıkları 190 milyon liralık yatırımın yansımaları olarak değerlendirdiklerini söyledi.


  Sentim Bilişim Proje Müdürü Ömer Çelik ise Sentim’in yazılım iş kolunun özellikle kamu alanında etkili olduğunu belirtti. Tarım Bakanlığı için küçükbaş hayvanların takibine yönelik Küçükbaş Hayvan Takip Sistemi adında bir yazılım geliştirdiklerini söyleyen Çelik bu yazılım vasıtasıyla hayvanların doğumdan ölüme kadar aşıları ve hastalıklarının takip edilerek daha fazla verim elde edilebildiğini söyledi. Kültür Bakanlığı için geliştirdikleri “Türkiye Kültür Portalı Projesi”nin de turizm rehberi olarak hizmet verdiğini ifade etti. Bunun yanında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na geliştirdikleri projeyle de gümrük süreçlerinin yönetimi üzerine bir yazılım geliştirdiklerini belirtti. Aile hekimlerinin kullandığı Aile Hekimleri Bilgi Sistemini de Sentim’in gerçekleştirdiğini söyleyen Çelik, özel sektöre yönelik de hastane yönetimi yazılımları geliştirdiklerini belirtti.


  Sentim Süreç Analiz Ve Yönetim Sistemi  (SAYS) şirkete gelen çağrıların ve arıza raporlarının sahadaki ekibe atanması, ekibin yaptığı işlemde  kullandığı demirbaşlar dahil olmak üzere bu sürecin yönetimi ve en sonunda sürecin sonlandırılması olarak bütün sürecin yönetimini içeren bir platform olduğunu belirten Ömer Çelik, SAYS’ın bulut ve mobil platformlar üzerinde de çalışan bir sistem olduğunu ifade etti. Çelik, mobil olarak iOS, Android ve Windows Mobile, uygulama sunucu olarak Microsoft Hyper V, Windows Server ve bulut mimari olarak da Windows Azure üzerinde kullanılabileceğini belirtti. Veritabanı olarak SQL Server’ı tercih ettiklerini ifade eden Çelik, sistemin aynı zamanda Facebook Twitter, Google Calender ve Outlook ile bütünleşik çalışması yönünde çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Şimşek, bu platformlardan gelen isteklerin de birer iş emrine dönüştürülerek iş süreçlerine dahil edilmesinin de günümüzde sosyal medyanın işlevselliğinden faydalanmak için oldukça gerekli olduğunu belirtti.


  Enerji sektörüne yönelik Microsoft çözümlerini anlatan bir sunum gerçekleştiren Microsoft Sektörel Çözümler İş Geliştirme Yöneticisi Pınar Salk ise EPDK’nın getirdiği yasal düzenlemelerin enerji şirketlerini çok hızlı dönüşüm gerçekleştirmeye ittiğini belirtti. Bu aşamada müşteri çağrılarını azaltmak için sahada verimliliğin şart olduğunu söyleyen Salk, skala sistemleri ve enerji şebekelerini izleme aşamasında coğrafi sistemler, akıllı cihazlar ve takip cihazlarının bütünleştirilmesini sağlayan bir mimari olan Akıllı Enerji Referans Mimarisi çözümü geliştirdiklerini belirtti. Enerji şirketlerine sahadan sürekli olarak akan verilerin değerlendirilmesi ve yatırım yönlendirilmesi aşamasında hızlı karar alınmasını sağlayacak olan bir mimariye ihtiyaç duyulduğunu belirten Salk, Akıllı Enerji Referans Mimarisi çözümü kapsamında, tesis optimizasyonu, dağıtım kanalları, müşteri servisleri, operasyonlar, varlık yönetimi, yasal düzenlemelerle uyumluluk ve akıllı enerji konularını kapsayan çözümler sunduklarını belirtti

 • Sentim IT Yöneticileri ile bulutların üzerinde buluştu

  Sentim IT Yöneticileri ile bulutların üzerinde buluştu

  01 / 08 / 2013

  Bulut tabanlı tasarım ve mühendislik yazılımında lider Autodesk ile gerçekleştirdiğimiz Belediyelere özel Autocad Semineri 30 Nisan’da İstanbul Sapphire’de gerçekleşti.

  Belediyelerin IT Yöneticileri, İmar Müdürleri ve Fen işleri Yöneticilerinin katıldığı seminer, 30 Nisan 2013 tarihinde İstanbul Sapphire AVM Seyir Terasında gerçekleştirildi. Sentim adına açılış konuşmasını Marmara Kamu Sektör Yöneticisi Refik Tuncer gerçekleştirdi.

  İstanbul’daki birçok ilçe belediyesi yöneticilerini bir araya getiren Sentim, Dünya’da “Building Information Modeling” olarak bilinen BİM süreçlerinin tüm detaylarını katılımcılara sundu.

  Bir binanın kavramsal tasarım aşamasından, inşaat öncesi, esnası ve sonrası işlemlerinin tümünü kapsayan aşamalarının en doğru şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlayan Autodesk sistemi BIM, Türkiye’de de “Yapı Bilgi Modellemesi” adıyla her geçen gün biraz daha ilgi görüyor.

  Alanında öne çıkan yüksek mimar Tuğba BAŞER BIM uygulamalarındaki deneyimlerini paylaştığı seminer de, Autodesk Satış Müdürü Sevda Koçak’ın da katılımıyla gerçekleşti.

  Türkiye’de, mimarlık ve inşaat alanında verimliliğin ve sürdürülebilirliğin önemini vurgulayan BIM semineri, konuşmacıların farklı fonksiyonlardaki BIM deneyimlerini aktardığı bir platform oluşturarak, katılımcıların profesyonel iş yaşamlarına katkı sağlayabildi.

  “Yapı Bilgi Modellemesi” sisteminin kullanıldığı binalara ait başarı hikâyelerine de ev sahipliği yapacak etkinliğin çok sayıda mimar, mühendis ve inşaat firma yöneticisini bir araya getirdi.

  Seminerin sonunda 4 boyutlu İstanbul turuna katılarak eğlenceli saatler geçiren katılımcılar, öğle yemeklerini Seyir terasının 55. Katında İstanbul manzarasında yediler.

  Sentim Yönetim Kurulu Üyesi İffet Polat, "IT  profesyonellerini bir araya getiren bu tür toplantıların sektör açısından  çok yararlı olduğunu Sentim olarak yeni dönemde bu tür aktiviteleri artırarak devam edeceklerini" söyledi.


Sentim Bilişim bir Holding Şirketidir.