• Sağlık ve Bilişim dünyası Sağlık Bilişim Zirvesi'nde buluştu

  Sağlık ve Bilişim dünyası Sağlık Bilişim Zirvesi'nde buluştu

  01 / 08 / 2013

  Sentim Bilişim'in Altın Sponsoru olduğu, 65 markanın katılımıyla gerçekleşen "Sağlık Bilişim Zirvesi" 28-30 Mart 2013’de Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı.

  Sağlık Bilişim Yöneticileri ve Akademisyenleri Derneği (SABİYAP) tarafından düzenlenen zirveye Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) tarafından da destek verildi.
  “Sağlık Bilişim Zirvesi" Türkiye genelinde özel ve kamu hastanelerinin yöneticileri ve akademisyenleri ile dünyanın önde gelen bilişim ve teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticilerini bir araya getirdi.

  Üç gün süren etkinlik  boyunca sağlık sektöründe bilişim teknolojisi kullanımı, yapılan çeşitli toplantılarla masaya yatırıldı.

  Zirvenin en ilgi çeken bölümlerinden biri de dijital hastane uygulaması oldu. 

  1200 m2 lik bir alanda kurulan dijital hastane platformunda ; sağlık, bilişim, mobilite, biyomedikal, telekomünikasyon ve enerji sektöründeki en son teknolojiye sahip cihaz ve sistemler birbirleri ile entegre olarak çalıştırılarak; bir anlamda geleceğin hastanesi ziyaretçilerin incelemesine sunuldu.

  Zirve kapsamında düzenlenen “Altın Steteskop Ödül Töreni” nde bilişim teknolojisini sağlık alanında başarı ile kullanan doktor, hemşire, yönetici ve sağlık çalışanları ödüllendirildi.

  Sağlık Bilişim Zirvesi'nde, dünyada sağlık sektöründe kullanılan ileri bilişim teknolojilerinin; hastane yöneticisi, doktor ve hemşirelere sağladığı kolaylıklar, hastane yönetimi ve hasta bakım kalitesine katkıları, teknolojideki değişimlerin hastanelerde sağladığı enerji tasarrufu ve dijital evde bakım hizmetleri gibi konular birbirinden değerli konuşmacılar tarafından ele alındı.

 • Ağrı'ya 6 bin kişiyi istihdam edecek yatırım

  Ağrı'ya 6 bin kişiyi istihdam edecek yatırım

  01 / 08 / 2013

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Çelik, Ağrı'ya gelerek AK Siyaset Akademisi'nde konuştu. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü konferans salonunda konuşan Hüseyin Çelik, Ağrılılara, 6 bin kişinin istihdam edileceği bir çağrı merkezinin müjdesini verdi.

  Türkiye'deki siyasi  süreci  değerlendiren Hüseyin Çelik, en büyük sıkıntının ırkçılıktan kaynaklandığını  söyledi. Irkçı zihniyeti başka bir ırkçı zihniyeti doğurduğunu anlatan Çelik, doğuda öz Kürtlerin çoğunluğunun soyadı öztürk, türkçü, türk, türkmenoğludur ve benzeridir.

  Niye buna gerek duyalım. Geçenlerde  İstanbul 'da söyledim. Ahmet Türk'ün soyadı ile türk olunca türk mü oldu. İsim değiştirmekle bir şey ve gerçeği değiştiremezsiniz. Namık Kemal örnek veriyor. Simsiyas bir zenciye Gülbeyaz ismini vererek değiştiremezsiniz. Bir işadamımız vardı adı Korkmaz, soyadı Yiğit. Çakıcı telefon ettiğinde adamın kimyası bozulurdu. Burada öz ve içerik  önemlidir . Bu ırkçı kafa ve ırçı zihniyet bunu doğurdu." dedi.

  Çözüm  sürecine değinen Çelik, "Yıllardan beri bu memlekette 40 bin kişi hayatını kaybetti. Doğudan batıdan, askerden polisten PKK'lıdan vatandaştan 40 bin kişi hayatını kaybetti. Ve bu kör dövüş devam ediyor. Biz iktidara geldiğimizde red, asimilasyon ve inkarı bir tarafa ittik.

  O gün bugün biz güneydoğu meselesinin bir ekonomik mesele olmadığının söyledik. Anadilde yayından seçmeli ders koymaya kadar her türlü çalışmayı yaptık. PKK diyor ki bunlar kendinden mi oldu? Efendim biz canımızı veriyoruz, can alıyoruz, kanımız dökülüyor.

  Bunun karşılığında taviz veriliyor. Meseleye böyle yaklaşırsanız hem meseleyi çarpıtırsınız hem de hakkın inkarı olur. Niye kan dökmekle, can vermekle bu iş olsaydı 199O'larda her yıl 3-4 bin PKK'lı öldürülüyordu. Her yıl bin polis-asker şehit ediliyordu. O gün polisiye ve askeriye tedbiri dışında bir şey yoktu. Fakat AK Parti devlet aklı haline gelince iş değişti. Bu meselenin dini, siyasi, diplomatik boyutları vardı.

  PKK, BDP istedi diye mi TRT Şeş'i kurduk. Onlar TRT Şeş'e TRT Cahş demiyorlar mı? PKK, BDP istese istemese de Kürt vatandaşlarımızın bütün makul taleplerini yerine getirdik. Artık barış süresi silahın kendini ifade etmemesine yöneliktir.

  Biz BDP'lilere diyoruz ki gelin Mecliste Abdullah Öcalan'nın bütün fikirlerini söyleyin. İster federasyonu tartışın ister anadilde eğitimi tartışın ne konuşacaksanız konuşun. Amaç terörü meşrulaştırmadan , şiddeti , kaba kuvveti ve terörü bir çözüm aracı dayatmadan yapın. Bu sürecin altına elimizi koyduk. Sayın başbakanımız büyük bir liderlik gösterdi. Eğer aklımızı duygularımızın ve hislerimizin önüne koyarsak bu meseleyi çözeriz." ifadelerini kullandı.

  Muhalefet ve CHP'ye eleştiriler gönderen Çelik, "Bakın MHP karşı çıkıyor niye çıkıyor. Çünkü Kürtçülük ortadan kalkarsa Türkçülük prim yapmaz. Etki tepki doğurur. Bu barış süreci başa bitsin. BDP marjinal bir parti olur bunu bir yere yazın. Aynı düzeyde MHP'de oy kaybeder.

  MHP 1977 yılında en yüksek aldığı oy 6.7 dir. MHP şehit cenazelerini kullanarak siyaset yapıyor. Bunu söylediğimizde kızıp bağırıyorlar. Hakikat bu. Peki CHP ne yapıyor. CHP muhakkik gelini oynuyor. Ne evet diyor ne hayır diyor. Ağrı da bir çöpçüyü çevirin. Ne olup bittiğini biliyor. Ana Kılıçdaroğlu bilmiyor. Yaho sen hiçbir şey bilmiyorsun." diye konuştu.

  Çelik, Ağrı'nın sorunlarına da değinerek, "Bizim misyonumuz Ağrının ağrılarının dindirmektir. Ağrının çok ağrısı var. Başa ağrısı var, eğitim ağrısı var, sağlı ağrısı var. Bunları gidermemiz gerekiyor. Çok yo aldık. Bu şehir adam akıllı yeniden planlanmalı. Gece kondu ya mahkum olan bir şehir değil adam akıllı bir şehir olmalı.

  Bugün Ağrıya gelirken güzel haberlerle gelelim dedik. Kuralkan ve Sentim bilgisayar sahibi Mustafa Kuralkan bir çağrı merkezi yapacak. Ağrıya değil Türkiye'ye bir bilişim merkezi olacak her şey hazır. Haziran veya temmuz da temelini atabileceğiz. 6 Bin kişiyi çalıştırabilecek kapasiteye sahip.

  Bir çağrı merkezi. Burayı ihya edecek. Aynı zamanda hem bir erkek ve kız yurdu yapacak bir kompleks olacak. Mustafa Bey dedi ki Hükümetin doğu ve güneydoğu yaptıkları yasa teşviklerinden dolayı yatırım yapmamak akılsızlıktır. İşte hükümetimizin bölgeye düşünmektedir." dedi.

  www.agrihalk.com 

 • Ağrı'da 6 Bin Kişilik Çağrı Merkezi Kurulacak

  Ağrı'da 6 Bin Kişilik Çağrı Merkezi Kurulacak

  01 / 08 / 2013

  Bu gün Ankara'dan  Hava yolu ile Ağrı'ya gelen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik Ağrı'ya müjdeli bir haber verdi.

  Ak Parti Ağrı İl Başkanlığının Halk Eğitim Merkezinde verdiği siyaset akademisi dersine katılan Hüseyin Çelik,Ağrı'ya müjdeli bir haber vererek haziran ayında 6 bin kişilik çağrı merkezinin temelini atacaklarını söyledi.

  Ankara'dan  hava yolu ile Ağrı'ya gelen Çelik, beraberinde getirdiği Kuralkan Holding sahibi Yönetim Kurulu Başkanı ayrıca Seltim Bilgisayar sahibi Mustafa Kuralkan ile müjdeli bir haber getirdiklerini söyleyerek,50 milyon dolar yatırım yaparak, Ağrıya Çağrı Merkezini kuracaklarını ,Çağrı merkezinin temeli ise haziran ayında atılacağını,İlk etapta Bin kişiye iş istidamı sağlayacak olan çağrı merkezi daha sonra 6 bin kişiye iş istihdam sağlayarak  Türkiye ye bilişimci yetiştireceklerini söyledi.

  Kurulacak olan çağrı Merkezi Ağrı’da işsizliği azaltarak, Türkiye’ye  Bilişimci yetiştirmeyi hedefleyen Kuralkan Holding  sahibi yönetim kurulu başkanı Mustafa Kuralkan,Hükümet'in son getiriği teşvikler ile Ağrı’ta gelip yatırım yapmamak akılsızlıktır dedi.

  Daha sonra çeşitli temaslarda bulunan Çelik ,akşam saatlerinde Ağrı'dan hava yolu ile beraberinde getirdiği heyetle Ankaraya döndü. 


 • Fibabanka için çözüm, SENTİM

  Fibabanka için çözüm, SENTİM

  01 / 08 / 2013

  Müşterilerin beklenti ve ihtiyaçlarına uygun ürün ve hizmetler sunmayı görev edinen Fibabanka, Windows 8 tabletler üzerinde daha hızlı ve esnek bir bankacılık hizmeti sunmak amacıyla mobil bankacılığa Sentim ile birlikte geçti.

  Tüm bankacılık işlemlerinde daha hızlı ve daha güvenli çözümler sağlamayı hedefleyen Fibabanka, kendi alanlarında lider olan Sentim ve Microsoft ile birlikte ilk olabilecek nitelikte bir projeye imza attı. 

  Bu proje ile kullanıcılar, Windows 8 tabanlı tabletler üzerinden doğrudan iletişime geçebilecekleri bir platforma kavuşturuldu. Çok kısa süre içerisinde geliştirilen bu platform ile satış çalışanları, şube dışında da güvenli, hızlı ve sağlıklı bir biçimde sisteme erişebildiler. 

  Bu sayede müşteri görüşmeleri dâhil saha çalışanlarınca elde edilen tüm verilerin mobil cihazlar aracılığı ile hızlı ve kolayca sisteme işlenmesi ve hızlıca harekete geçilmesi gereken konularda daha hızlı ilerleme imkânları sağlandı. 

  Bunun dışında, kullanıcının yanında taşıyamayacağı merkezi bilgilere gerektiğinde tek bir tuş ile ulaşma imkânı sağlandı. Projede aynı zamanda GPRS sensoru kullanılarak saha satış çalışanın o anki konumunu belirleyip yöneticisine iletebilir hala getirildi.

  Bu projede Fibabanka, mevcutta kullandığı güvenlik ve sistem yönetim yatırımlarına hiçbir alt yapı yatırımı yapmadan yeni sisteme başarılı ile geçiş sağladı. 

  Tabletler Microsoft domain ortamına kolayca eklendi. Fibabanka, tablet üzerinde bankacılık uygulamaları dışında Microsoft Office ve bütün diğer uygulamaları çalıştırabilir konuma getirdi.

  Projede hayata geçirilen tüm ilkler müşteriler, yöneticiler ve saha çalışanları için sorunsuz bir şekilde ilerlemeye devam ediyor.

 • Türkiye adına internette bir pencere daha açıldı. Kültür Bakanlığı'nın yeni portalı yayında!

  Türkiye adına internette bir pencere daha açıldı. Kültür Bakanlığı'nın yeni portalı yayında!

  01 / 08 / 2013

  5 dilde yayınlanan portalde her il kendi içeriğini, kendi zenginliğini portale kendisi yükleyecek. Her ilin turistik eşyası aynı portal üzerinden satın alınabilecek. Portale vatandaşlarda içerik katkısında bulunabilecek

   

  Kültür Bakanlığı günümüzün en etkin iletişim aracı haline gelen internet iletişimi alanında önemli bir adımı daha atarak yeni portalını yayına aldı.

  Kültür Bakanlığı için Sentim Bilişim tarafından hazırlanan projede 81 il için ayrı ayrı oluşturulan içerik tek bir portal çatısı altında düzenli, güncel ve birbirini tamamlayacak bir yapıda sunuluyor.

  Etkinlikler, gezilecek yerler, nerede konaklanır, ne yenir, ne alınır, şehir kimlerle ünlü, kültür atlası, turizm aktiviteleri ve iletişim haritası gibi başlıklar 81 ile göre düzenlenmiş durumda. Oluşturulan sanal tur aracılığıyla müze, cami, saray gibi tüm tarihi yapılar rahatlıkla gezilebiliyor. Ülkemize ait oluşturulan tanıtım reklamlarını da portal de bulmak mümkün.

  5 dilde yayınlanan portal ülkemizin tarihi, kültürel ve turistik zenginliğini en güncel haliyle ve kapsamlı olarak dünyayla paylaşmak için yeni imkânlar yaratıyor. Yerel bilgi anında dünyayla paylaşılmış oluyor.

  Portal vatandaşların görüş ve katkılarına da açık olarak hazırlandı. Vatandaşlardan gelen görüş ve içerikler belli değerlendirmelerden sonra portale aktarılabiliyor.

  Portalı Kurumsal.kulturturizm.gov.tr  adresinden ziyaret edebilirsiniz.

 • AB Uyum Sürecinde Gümrüklerin Teknolojisi Yenileniyor

  AB Uyum Sürecinde Gümrüklerin Teknolojisi Yenileniyor

  01 / 08 / 2013

  Uluslararası ticarette anahtar rol oynayan gümrük idarelerinin teknolojisi AB’ye uyum sürecinde Sentim ile yenileniyor. Geliştirilen ITMS(Entegre Tarife Yönetim Sistemi) yazılımı ile hizmet kalitesi ve hızı artarken gümrük maliyetlerinin de aynı ölçüde azalması bekleniyor.

  Uluslararası ticaret hacminde son yıllarda meydana gelen artış gümrüklerin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

  Gümrük İşlemlerini geleneksel yöntemlerle sürdüren ülkeler ekonomilerine büyük masraflar yüklemenin yanında uluslararası ticarete de engel teşkil eder duruma geliyor.

   Sentim tarafından Gümrük İdaresi için geliştirilen ITMS(Entegre Tarife Yönetim Sistemi) tamda bu noktada Türk gümrüklerinin modernizasyonunda yepyeni ve geniş imkânlar sunuyor.

  Sentim uzmanları tarafından yapılan süreç analizleri sonucu gerçekleştirilen projeyle Avrupa Birliği normlarına uyumlu, daha modern ve elektronik ortamda da kullanılabilen yeni bir yazılım altyapısı oluşturuldu.

  Oluşturulan yeni sistem ile tüm gümrüklerin birbiriyle online bağlantı kurulabildiği bir yapı sağlanmış oldu.

   İdareye sağladığı kolaylıkların yanı sıra ITMS(Entegre Tarife Yönetim Sistemi)  ile Türk taşımacıları Avrupa ve EFTA ülkelerindeki gibi elektronik süreç üzerinden taşıma evraklarını oluşturabilir hale geldi. Bu sayede oluşan uzun kuyruklara son verilerek daha rahat bir taşımacılık sağlanması planlanıyor.

  Geliştirilen yazılım çözümünün yanı sıra kaçakçılıkla mücadele amacıyla gümrük laboratuarlarının iş süreçlerinin AB standartlarına uyumluluğunun sağlanması konusunda da süreç yönetimi danışmanlık hizmeti de verilerek kaçakçılığın önüne geçilmesi konusunda da çalışmalar yapıldı.

 • Sentim ve Intel’den Kamu Bilişimcilerine Kurumsal Verimlilik Semineri

  Sentim ve Intel’den Kamu Bilişimcilerine Kurumsal Verimlilik Semineri

  01 / 08 / 2013

  Dünyanın Lider  işlemci markası Intel ile Sentim’in birlikte düzenledikleri Kurumsal Verimlilik Semineri Aralık ayının son haftasında Ankara Rixoss Otel’de yapıldı.

   

  Kamu yöneticileri tarafından ilgiyle karşılanan seminere Sentim adına Genel Müdür Yardımcısı Recep Ulutaş, Intel Ürün Müdürü Çiğdem Ödemiş, Profesyonel Hizmetler Yöneticisi Burak Şadoğlu; Intel adına Stratejik İlişkiler Müdürü Utku Azman, Kurumsal Teknolojiler Uzmanı Volga Şimşek katıldı.

  Seminerde vPro teknolojisi ve Win 8 tabanlı tabletlerde de Intel performansı tanıtılırken sistemin işleyişi ve performansı hakkında da bilgiler verildi.

  Organizasyon sonrasında yapılan hediye çekilişiyle verilen Ultrabook ‘u Keçiören Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Hasan Karacabey kazandı. Hediyesini Recep Ulutaş’ın elinden alan Karacabey ’’Kullandıkça sizleri hatırlayacağım, emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.’’ dedi.

 • Microsoft'tan Sentim'e En İyi İş Ortağı Ödülü

  Microsoft'tan Sentim'e En İyi İş Ortağı Ödülü

  01 / 08 / 2013

  Microsoft Türkiye, ‘’ Microsoft İş Ortakları 2012 Ödül Töreni’’nde başarılı iş ortaklarını ödüllendirdi.

   

  Satış, çözüm ve büyüme performansına göre 10 bin iş ortağı arasında yapılan değerlendirme sonucu verilen ödüller 20 Aralıkta yapılan Microsoft İş Ortakları Toplantısında sahiplerini buldu.

  Sentim 2012 yılında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar nedeniyle Yılın Sistem Entegratörü İş Ortağı ödülüne layık görüldü.

  Sentim Bilişim adına ödülü alan Yönetim Kurulu Üyesi İffet Polat; ‘’ Bu ödülü tüm mesai arkadaşları adına aldığını belirterek Microsoft Türkiye’ye teşekkür etti.  Microsoft Dünyası içerisinde 3 yılda iki kez Türkiye’nin yılın ülkesi seçildiğini belirten Polat, bu başarı içinde Sentim’in payının olması bizleri çok mutlu etti ‘’ dedi.

 • Ankaralı Bilişimciler Microsoft Bilişim Zirvesinde Buluştu.

  Ankaralı Bilişimciler Microsoft Bilişim Zirvesinde Buluştu.

  01 / 08 / 2013

  Microsoft Türkiye’nin İstanbul’dan sonra Ankara’da gerçekleştirdiği Microsoft Bilişim Zirvesi 2012’de, kurumlara çok sesliliği yönetilebilmeleri için geliştirilen en yenilikçi çözümler anlatıldı. Sentim Zirvenin Altın Sponsoruydu.

  Başkentin bilişim devleri ve profesyonelleri Microsoft Bilişim Zirvesi 2012’de bir araya geldi. Uzman konuşmacıların yer aldığı zirvede sektörün geleceğine yön verecek yeniliklerin yanı sıra Türkiye’nin dijital geleceğini biçimlendiren başarı öyküleri ve çözümler anlatıldı. Ankara JW Marriott Hotel’de 5 Aralık 2012 tarihinde gerçekleşen etkinlikte, 5 ana başlık altında 20 paralel sunum gerçekleştirildi. Zirveye yaklaşık 500 Bilgi Teknolojisi Uzmanı katıldı.

  Microsoft İstanbul Lansmanından sonra Ankara Lansmanına da altın sponsor olarak katılan Sentim Bilişim İstanbul Genel Merkez, ve Ankara Ofisi olmak üzere yönetici ve teknik ekip düzeyinde etkinliğe katılım sağladı. Birçok müşterisi ile görüşme imkânı bulan arkadaşlarımız Win 8 uyumlu tablet, PC özellikleri hakkında bilgi paylaşımında bulundu.  Sentim Bilişim’in tablet PC ile kurumsal ağda yapabileceklerini ve kurumların kazanımlarını anlatan Microsoft Ürün Müdürümüz, ’’Sentim olarak Windows 8 tablet uyumlu bilgisayarları önermekteyiz’’ dedi.

  Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen’in açılış konuşmasıyla başlayan lansmanın konuk sunucusu T.C. Dışişleri Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Naci Koru oldu.  Bakanlığın bilişim teknolojilerine verdiği önemi belirtirken, bakanlık tarafından kullanılan sistemlerden de konuşması sırasında bahsetti. Koru; 'Üç sene önce gerçekleşen Windows 7 lansmanında da konuşmacı olarak yer almıştım. O dönemde bakanlığımızda Windows 7 işletim sistemini kurmuştuk, şimdi ise Windows 8 sistemine geçmeyi planlıyoruz. Bizim için, sıkça kullandığımız üç cihazın; cep telefonu, tablet ve bilgisayarın birlikte çalışması çok önem verdiğimiz bir konu. Bakanlığımıza bağlı olarak çalışan yaklaşık 6 bin memur var. Çalışanlarımız dilediği her yerden bulut teknolojisi sayesinden bilgilerine ulaşabiliyor. Cihazlar arası entegrasyon bizim için çok önemli. Bakanlığı olarak teknoloji alanında yeni neler yapabiliriz diye sürekli düşünüyoruz. Amacımız tüm kamu kuruluşları arasında entegrasyon sağlamak. Microsoft Bilişim Zirvesi 2012 sayesinde, sizlere kullandığımız yeni teknolojileri ve gelecek planlarımızı anlatma şansı bulduk. Microsoft Türkiye'ye ve tüm sponsorlarına teşekkür ederek konuşmasını noktaladı.

 • Fatih Projesinde 35 İlin Alt Yapısı Sentim'e Emanet

  Fatih Projesinde 35 İlin Alt Yapısı Sentim'e Emanet

  01 / 08 / 2013
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde 22 Kasım 2010'da, Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından imzalanan protokolle başlayan Fatih Projesi'nin altyapısı 35  ilde SENTİM  tarafından kurulacak.

  Türkiye de son yılların en büyük bilişim projelerinden biri olan FATİH projesinin önemli etaplarından birin de daha SENTİM çözüm üretiyor.

  Proje  kapsamında,  3. Bölge olarak adlandırılan toplam 35 ili içine alan Doğu Anadolu Bölgesindeki okulların Teknolojik  alt yapıları SENTİM tarafından kurulacak.

  İhale sonucunun kesinleşmesinin ardından Ankara Başkent Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen törenle kurumlar arasında protokol imzalandı. Törene Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri(YEGİTEK) Genel Müdürü Mustafa Koç ile Sentim Bilişim Genel Müdür Yardımcısı Recep Ulutaş katıldı.

  FATİH Projesinde teknolojik alt yapıyı sağlamaktan onur duyduklarını belirten Sentim Genel Müdür Yardımcısı Recep Ulutaş, gerçekleştirilecek projeyle okullardaki ve sınıflardaki altyapının projenin işleyişine uygun hale getirileceğini ifade etti. Ülkemizin eğitiminde büyük bir aşamayı sağlayacak bir projeye tüm bilgi birimimizi aktarmaktan memnuniyet duyacağız, FATİH Projesinde başbakanımızın dağıtmış olduğu tabletlerin de Sentim Bilişim tarafından tedarik edildiğinin altını çizen Ulutaş, eğitim sistemimize faydalı olacak her çalışmada yer almak istediklerini belirtti.

  Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEGİTEK) Genel Müdürü Mustafa Koç da, sadece ulusal boyutta değil, uluslararası boyutta da ilgiyle izlenen Fatih Projesi ile 2023 vizyonunu gerçekleştirecek insan kaynağının yetiştirilmesinin hedeflendiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

  "Unesco'nun 21. yüzyıl vatandaşlığı becerileri olarak tarif ettiği, teknoloji kullanımı, medya okur-yazarlığı, etkili iletişim, analitik düşünme, problem çözme, birlikte çalışma ve işbirliği, vatandaşlık sorumluluğu, global farkındalık ile öğrencilerimizi edilgen olmaktan çıkaracak, onlara fikirlerini rahat ifade etme, topluluk önünde konuşma, seviyeli tartışma gibi yetenekleri kazandıracak 'interaktif eğitim' anlayışının altyapısını kuruyoruz."

 • MİCROSOFT WİNDOWS 8’in TÜRKİYE LANSMANINI YAPTI, SENTİM LANSMANIN SPONSORLARI ARASINDAYDI

  MİCROSOFT WİNDOWS 8’in TÜRKİYE LANSMANINI YAPTI, SENTİM LANSMANIN SPONSORLARI ARASINDAYDI

  01 / 08 / 2013

  Yazılım devi Microsoft’un ilk önce ABD’de duyurduğu yeni işletim sistemi Windows 8′in Türkiye Lansmanı 15 Kasım 2012 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirildi.

   

  Hem yeni vizyonunu, hem de teknolojide çok sesliliği anlatan Microsoft, Bilişim Zirvesi’ni 15 Kasım 2012 günü Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda saat 9.30’da Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen’in konuşmasıyla başladı.

  Microsoft’un Windows 8 tanıtımı için 19 ülke için 1,9 milyar dolarlık bütçe ayırdığını söyleyen Özmen, Türkiye’nin bu 19 ülke içinde olduğunu ve Microsoft için Türkiye’nin önemli bir yerde olduğunu ifade ediyor.

  Microsoft Gold Partneri olarak müşteri odaklı çözümler sunan Sentim Bilişim, altın sponsor olarak zirvede yerini aldı. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kuralkan, Yönetim Kurulu Üyesi İffet Polat, Microsoft Ürün Müdürü Berrak Erkman, Microsoft Lisanslama ve iş geliştirme uzmanları ile zirvde hazır bulundular.

  Bugün itibariyle 140 ülkede Windows kullanıcıları işletim sistemlerini Windows 8’e yükseltebileceklerini belirten uzmanlar, Windows XP, Windows Vista veya Windows 7 kullanıcıları, yeni Windows 8 Pro’yu makul ücretlerle indirerek mevcut bilgisayarlarının işletim sistemlerini güncelleyebilecekler.

   

 • ÇEDAŞ ve UEDAŞ'TA Uçtan Uca Çözüm Getiren Ortak Bir Başarı Hikayesi

  ÇEDAŞ ve UEDAŞ'TA Uçtan Uca Çözüm Getiren Ortak Bir Başarı Hikayesi

  01 / 08 / 2013

  Geçtiğimiz günlerde CFO dergisine açıklamalarda bulunan ÇEDAŞ ve UEDAŞ’ın CFO su Sinan Öktem Sentim’le yaptıkları ortak proje hakkında bilgiler verdi

  Milyonlarca insana hizmet veren elektrik dağıtım şirketleri için en önemli problemlerden biri de çağrı merkezi hizmeti ve arıza yönetim süreçlerinin takibi. Bu konuda Sentim’den hizmet alan ÇEDAŞ ve UEDAŞ’ ın CFO su Sinan Öktem geçtiğimiz günlerde CFO dergisine konuyla ilgili açıklamalarda bulundu

  Sentimin uçtan uca çözüm misyonuna çok iyi bir örnek olarak gördüğümüz bu röportajı aşağıda sizlerle paylaşıyoruz

  ŞİRKETİN KABUĞUNU DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ.

  Limak-Cengiz-Kolin ortaklığında ÇEDAŞ ve UEDAŞ’ta Bursa ve Sivas bölgelerinin CFO’luğunu yapan Sinan Öktem ile birlikte Sentim ile gerçekleştirdikleri işbirliğini konuştuk. Çağrı merkezinden, EPDK’ya, regülasyon mevzuat gibi kısımlardan da sorumlu olan Öktem’in kurum içerisindeki görevi mali işlerin yanı sıra operasyonel süreçleri de kapsıyor. Sentim gibi yerel bir firmayı tercih ettiklerini söyleyen Öktem, “Sentim ile birlikte ileriye dönük olarak uçtan uca tüm entegrasyonu sağlamaya yönelik planlarımız var” dedi. Yatırım planlarını Sentim’in kurduğu sistem sayesinde elde ettikleri verilere göre şekillendirdiklerini dile getiren Öktem, ERP ve ödeme sistemleri üzerine olan projelerinden de bahsetti.

  Kurumun IT süreçleriyle de direkt olarak siz mi ilgileniyorsunuz?

  Aslında her şirketimizde IT’den sorumlu olan idari genel müdürlükler var. Ben bu idari genel müdürlüklerin üzerindeyim. Direkt olarak yönetim kuruluna bağlıyım. Dolayısıyla, IT’ler öncelikle bu idari müdürlüklere bağlı.

  IT projeleri ile ilgili son kararları sizin verdiğinizi söyleyebilir miyiz?

  IT projelerimiz büyük çaplı oluyor. Şu anda ERP ve ödeme sistemleri tarafında bazı projelerimiz var. Bu tip büyük projelerin kararını esasında yönetim kurulu veriyor. Ancak, kademe kademe ilerleyen bir karar mekanizmasına sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Şirketler kendi içlerinde durumlarını değerlendirdikten sonra, bir icra kurulu yapımız var. Kurul olarak durumu biz de değerlendiriyoruz. Ve biz kararı verip, konuyu yönetim kuruluna çıkartıyoruz. Yönetim kuruluda inceledikten sonra, nihai karar veriliyor.

  Sentim ile gerçekleştirdiğiniz işbirliğinizden bahseder misiniz?

  Sentim’le biz aslında çağrı merkezi hizmetleri olarak yola çıktık. Şu anda iki şirketimizde de çağrı merkezi uygulamasını devam ettiriyoruz. Bence oldukça da başarılı bir şekilde devam ediyor.

  İlk başta çok basit bir çağrı uygulaması şeklinde başladık, -her projede olduğu gibi- ama ileriye dönük olarak bunu çok daha entegre bir sistem haline getirmeye kararlıyız. Sistemi, operasyonlarımızı daha iyileştirecek, müşteri memnuniyetini artıracak bir platform haline dönüştürmek istiyoruz. Şu anki işleyişine bakıldığında ise, üç milyondan fazla aboneye hizmet veren bir çağrı merkezimiz var. Sistemimiz, çağrı merkezine gelen ihbar veya şikâyetlerin arka taraf (Back Office) çalışanları tarafından iş emrinin oluşturulup sahaya dağıtılması şeklinde yürütülüyor. Bu daha başlangıç aşaması aslında bakılırsa. Tabii, bir buçuk yıl öncesine kadar şirketlerimizin kamu kurumu olduğu ve bu tip uygulamaların hiç birisinin bulunmadığını da unutmamak gerek. Biz sadece çağrı merkezi değil, birçok alanda şirketin kabuğunu değiştirmek istiyoruz, fakat her şeyi de silip sıfırdan yaratmamız olanaksız. O yüzden projelerimiz ufak adımlarla İlerliyor, büyük bir gemiyiz. Özellikle de Bursa ayağında. Ancak, Sentim ile birlikte ileriye yönelik olarak uçtan uca tüm entegrasyonu sağlamaya yönelik planlarımız var. Onlar da bizi destekliyorlar.

  Entegrasyon ile ilgili kurmayı planladığınız yapıdan bahsedebilir misiniz?

  Günümüzde aldığımız çağrıların sınıflandırılması işini aslında yapabiliyoruz. Sentim’in sistemi buna olanak tanıyor. Sistem aslında arıza veya ihbar çağrılarının gelmesiyle çalışmaya başlıyor. Arızaların ne tip bir arıza olduğu ve hangi bölgede olduğu ile ilgili bir sınıflandırmamız mevcut. Sonuç olarak bu sınıflandırmayı kullanarak bazı analizler yapabiliyoruz. Bu analizlerin neticeleri yıllık yatırımlarımızı planlamamızda da bize yardımcı oluyor. Yıllık iki şirketimizde de 150 milyon TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştiriyoruz. Sistem sayesinde elde ettiğimiz veriler, bu yatırımları şekillendirme sürecimize yardımcı oluyor.

  Yine bu verilere dayanarak, saha ekiplerimizin planlamasını yapıyoruz. Bu veriler, ekiplerin optimizasyonunun yapılmasını sağlıyor. Sistemin kurumumuza sunduğu bir diğer fayda ise, koltuk ambarı halindeki çalışmalarımız konusunda. Elde ettiğimiz veriler koltuk ambarı konusundaki planlamamızı da verimli bir şekilde yapmamızı sağlıyor. Tüm bunlar şu anda hâlihazırda yaptığımız şeyler. Ancak bunları biraz daha insan faktörü ile karar alınan bir yapıda hayat geçiriyoruz.

  Hedefimiz entegrasyon süreci ile tüm bunları daha mantıklı iş analizleri haline getirip, otomatikleştirmek. Yukarıda bahsettiklerim aslında geçiş döneminde hayata geçirdiğimiz projeler. Bunun haricinde Sentim’in bizim için yaptığı bir EPDK raporlama projesi var. Biz dağıtım şirketleri bayağı ciddi bir mevzuata tabiyiz. EPDK tarafından sürekli kontrol altındayız. Finans sektöründen pek de farklı değiliz aslına bakarsanız. EPDK da bizden düzenli olarak saha performansımızın sonuçlarını istiyor. Sonuçta üç milyonun üzerinde aboneye hizmet veriyoruz, bu en azından dokuz on milyon vatandaş demek. Bu kişilerin sürekli olarak düzenli ve kaliteli hizmet alıp almadıkları ile ilgili EPDK bizden rapor istiyor. Arızalar ne sıklıkla oluyor, ne çabuklukla bunlara yanıt veriliyor gibi raporları Sentim’le birlikte otomatik olarak hazırlanmasını sağladık. Çağrıların sınıflandırılmasından bir adım ötede, sınıflandırmanın ardından EPDK’nın bu raporlama formatına uygun olarak tablolarımız dolduruluyor ve sistemden direkt olarak EPDK’ya sunulabiliyor. Bu aslında sadece EPDK’ya sunmak ile de ilgili değil, sistemin esnek bir yapısı var. Kullanıcı kendi raporlarını oluşturabiliyor. Hem de çok kolay bir şekilde. Dolayısıyla sırf EPDK’ya bir zorunluluğu sağlamak amacıyla değil, kendi iç analizlerimizi de yapabilmek için de bu sistemden faydalanıyoruz.

  Biraz daha uzun vadede bu sistemin iki tane daha avantajı olacağını düşünüyorum. Bir iki yıl içerisinde bu sistemin bize ciddi bir operasyonel verimlilik sağlayacağını düşünüyoruz. Şöyle ki, hâlihazırdaki sürecimizin tamamen otomatik olmasını istiyoruz. Ve Sentim’in sistemi de buna son derece müsait. Yani, çağrılar geldikten sonra, çağrının yerinin tespit edilmesi, kesin olarak çağrının nereden geldiğinin bilinmesi, otomatik olarak iş emrinin üretilip direkt olarak oradaki en yakın ekibe iletilmesi. Ve bu ekibin iş planındaki önceliklendirmeyi de yine bu sistem ile yapabilmeyi hedefliyoruz.

  Saha ekiplerinizde ne tip mobil cihazlar olacak?

  Farklı el cihazları olacak, hatta bu sistem ile çalışacak el cihazlarının pilot denemelerine de başladık. Bursa’da ilk olarak başlandı, daha sonra Sivas’ta da yapılacak bu çalışma. Biz bu şekilde arka ofis kullanımını minimuma indireceğiz ya da bu ofisleri kaldıracağız. Saha içindeki ekiplerimizde daha efektif çalışabilecek. Yine sistem sayesinde saha ekiplerinin verimliliğini ölçmek de mümkün. Sonuç olarak bu müşteri memnuniyetini de artıracak bir sistem. Bu çok önemli, EPDK’da buna dikkat ediyor.

  Bahsettiğiniz sistemler ERP ile uyumlu mu çalışacak?

  Şu aşamada esasen ERP ve faturalama kısmı ile ilgili olarak biz ön çalışmalarımıza başladık. Kendi süreç analizlerimizi yapıyoruz. Ve alternatif sistemler neler olabilir onlara bakıyoruz. Bu tip uygulamaları yapabilmek için yine Sentim gibi yerli bir iş ortağı seçeceğiz. Ama ERP ve faturalamanın kendisi için henüz daha karar vermedik. Ayrıca uzaktan sayaç okuma ve SCADA uygulamalarımız da olacak. Burada da yine yerli bir iş ortağı seçeceğiz ancak malzemeler yabancı olabilir. Bayağı uzun bir yolumuz var. Tabii ki tüm bu sistemler ideal bir seviyede birbirleriyle de entegre olacak.

 • Bilişim Dünyası EMC Forumda Buluştu

  Bilişim Dünyası EMC Forumda Buluştu

  01 / 08 / 2013

  "İşinizi+BT'yi+Kendinizi Dönüştürün" temasıyla bu yıl 6. kez düzenlenen EMC Forum 18 Ekim Perşembe günü 1000’e yakın katılımcı ile İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleşti.

  EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez’in konuşmasıyla başlayan etkinlik gün boyu devam eden 5 paralel oturum ile devam etti.

  Renkli kişiliği ile tanınan yazar/şair Sunay Akın'ın konuk konuşmacı olarak katıldığı EMC Forum, EMC'nin Teknoloji İş Ortakları organizasyonunu yöneten Başkan Yardımcısı, Global Pazarlama CTO'su, Chuck Hollis’in konuşmasının ardından paralel oturumlara geçildi.

  Yerel ve uluslararası konuşmacıları bir araya getiren forum, iş ortaklarının sunduğu en yeni çözümleri dinleme fırsatını da katılımcılara sundu.

  Müşterilerin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda, kendilerine ve altyapılarına özel çözümler sunan Sentim,  ürün müdürleri ve teknik ekibi ile forumda müşterileriyle buluştu.

  Bu yılki EMC Forum'da, teknoloji dünyasının gündemindeki Büyük Veri ve Bulut Bilişim konularında geri kalmamak adına kurumların ve yöneticilerin dönüşüm yolculuklarını her yönüyle ele alındı. Şirketlerin BT dönüşümlerinde uygulamaları gerekenler hakkında önemli yol haritaları sağlamanın yanı sıra; rekabet ortamında nasıl öne çıkabileceklerini ve kârlılığı artırmanın yolları özellikle vurgulandı.

 • Mavi Jeans'in Tercihi Sentim Bilişim

  Mavi Jeans'in Tercihi Sentim Bilişim

  01 / 08 / 2013

  Türkiye’nin dünyaya açılan ilk moda markası olan Mavi Jeans, 1991 yılında İstanbul’da kuruldu. Mavi Jeans, bugün; ABD, Kanada, Almanya, Avustralya ve Rusya'nın da aralarında bulunduğu 50 ülkede 280'i Mavi shop olmak üzere 4.000'e yakın noktada müşterileriyle buluşuyor.

   

  Türkiye'nin yanı sıra yurtdışında da en iyi markalar arasında yer alan Mavi Jeans, bilişim altyapısını Sentim Bilişim’in danışmanlığıyla yeniledi.

  Kurum, daha önce OCS 2007 sürümünü kullanıyordu, personel masaüstü telefon ile haberleşmek durumunda kalıyordu. Lync Server 2010 ürününü kullanmaya başladıktan sonra, farklı lokasyonlarda bulunan veya mobil olarak çalışan personel her an anlık durumlarını diğerleri ile paylaşabilir, anında mesajlaşabilir hale geldi.

  Kullanıcılar, telefon araması veya dış hat aramaları gerçekleştirebilir konuma getirildi. Bununla birlikte birçok kullanıcı aynı anda sesli veya görüntülü konferans gerçekleştirebilme imkânı buldu.

  Bilgi akışını hızlandırıp kolaylaştırdığı gibi, zaman kullanımında da sağladığı avantajlar ve ücretsiz devam edecek bir sistem olması, iletişimde etkinlik ve verimliliği arttırarak kesintisiz bir hizmet sağlanmasını mümkün kıldı.

 • Sentim ve Medyasoft'an Akademik Bilişim Çözümleri Semineri

  Sentim ve Medyasoft'an Akademik Bilişim Çözümleri Semineri

  01 / 08 / 2013

  Sentim ve Medyasoft işbirliği ile düzenlenen Akademik İş Çözümleri etkinliğinde üniversitelerin teknolojileri konuşuldu.

   

  Akademik iş çözümleri etkinliği 4 Ekim 2012 tarihinde Swissotel The Bosphorus’ da gerçekleştirildi.

  Akademik bilişim semineri, akademisyenlerle ve IT uzmanlarını bir araya getirerek Türkiye’deki üniversitelerin bilgi teknolojilerini masaya yatırdı.

  İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Aydın Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi gibi birçok köklü kurumun katıldığı seminerde eğitimde kullanılan marka ve çözümler konuşuldu.

  Medyasoft Genel Müdürü İhsan Taşer bey’in açılış konuşması ile başlayan etkinlik, üniversitelerde yazılım eğitimi, dijital tablet yayıncılığı ve uzaktan eğitim konularıyla devam etti.

  Adobe akademik lisanslama, eğitimde wacom interaktif ekran ve tablet çözümleri, mediasoft portal çözümleri ve eğitimde güvenlik çözümleri konularında alanında uzman yöneticiler katılımcıları bilgilendirdi.

  Eğitim alanında büyük projelere imza atan Sentim; bu alandaki deneyimlerini katılımcılarla paylaşırken  Adobe ve Autodesk iş birliğiyle gerçekleştirilen çözümlerin de tanıtımını yaptı

Sentim IT is and Holding company.