Başarı Hikayeleri

Galatasaray Üniversitesi

Gsuni

Beş yüz yılı aşkın bir eğitim ve öğretim geçmişine sahip olan Galatasaray Lisesi, tarihte ilk kez 1481 yılında Sultan II. Beyazıd tarafından kurulmuştur. Galatasaray Eğitim Öğretim Kurumu, 6 Haziran 1994 yılında üniversite statüsüne geçmiştir.

Proje öncesi durum

Galatasaray Üniversitesi bu projeden önce kullanıcı ve öğrenci hesaplarını, Windows Server 2003 Active Directory yapısı üzerinde barındırıyordu. Mesajlaşma altyapısı Exchange Server 2003 sistemi üzerinden sağlanmaktaydı. E-posta sistemlerini çok daha verimli kullanabilmek ve Microsoft Failover Cluster yapısının özelliklerinden faydalanabilmek için altyapıyı tamamen değiştirme kararı alındı. Galatasaray Üniversitesi bütün sunucularını en güncel sürüme yükseltebilmek için Sentim’in know-how’ından faydalanma kararı aldı.

Çözüm ve kullanılan ürünler

Proje başlangıcında, Windows Server 2003 Active Directory dizin teknolojisinden Windows Server 2008 R2 Active Directory yapısına geçiş gerçekleştirildi. Ayrı yapılarda kullanılmakta olan ve Exchange Server 2003 üzerinde tutulmakta olan çalışan ve öğrenci mailbox’ları Exchange Server 2010 DAG yapısı üzerine taşınırken e-posta alış verişi hiçbir şekilde durmadan devam etti. 

Faydaları

Exchange Server 2010 kurulumu yapıldı ve DAG (Database Availability Group) ile mesajlaşma altyapısındaki veritabanları tamamen yedekli bir yapıya geçirildi. Exchange Server 2010 için, hem e-posta veri tabanını barındıran “Mailbox Sunucuların” (DAG ile) hem de gelen istekleri karşılayan ve e-posta yönlendirmesi yapan HUB-CAS sunucuların yedekli olması sağlandı.

Sentim Bilişim bir Holding Şirketidir.