Başarı Hikayeleri

Sermaye Piyasası Kurulu

Spk

MASAÜSTÜ SANALLAŞTIRMA PROJESİ

 Sermaye Piyasası Kurulu, 1981 yılında 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile kurulmuştur. Yetkilerini kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak kullanan, idari ve mali özerkliğe sahip düzenleyici bir kamu kurumudur.

İlgili olduğu bakanlık, Başbakan tarafından görevlendirilen Devlet Bakanlığı'dır. Merkezi Ankara'da olan kurumun İstanbul'da bir temsilciliği bulunmaktadır. 

Proje sonrası durum

Proje öncesi konvansiyonel teknolojiler ve istemci altyapıları işletilirken, yenileme projesi ile birlikte tüm masaüstü ve dizüstü sistemlerde kullanıcılara kurumsal ve kişisel olmak üzere iki ayrı işletim sistemi oluşturuldu. 

Bu durum kullanıcılara hem kurumsal kullanımı hem de kişisel kullanımı mümkün kılabilecek esnek bir çalışma platformu sundu. Kullanıcılara sunulan bu imajlar tek merkezden yönetilebilir, dağıtılabilir, yedeklenebilir ve istenilen güncellemeleri uzaktan yapabilir hale getirildi. 

Kullanıcıların bilgisayarlarında bulunan iki ayrı işletim sistemi sayesinde hem bireysel hem de kurumsal çalışmalara olanak sağlandı.

Kullanıcıların veri ve imajları sürekli yedeklendiğinden bilgisayarların değiştirilmesi durumunda bile, dakikalar içerisinde yeni bir bilgisayarda kullanıcı tüm ayarları ve masaüstü ile çalışmaya devam edebilir duruma getirildi. 

Çözüm ve kullanılan ürünler

Tüm Clientlara XenClient Engine hypervisor katmanı kurularak, kullanıcıya sunulan işletim sistemlerinin birbirinden tamamen izole olması sağlandı. Bununla birlikte XenClient Senchroniser ile imajların yönetilmesi,  backuplanması, gerektiğinde geri yüklenmesi merkezileştirildi. 

Aynı zamanda Xen Client Senchroniser ile client yedeklemeleri otomatize edildi. Kullanıcılara sunulan bilgisayarlara hem kurumsal hem de kişisel imajlar atandı, bu sayede kullanıcılara güvenli çalışma imkânı da sunulmuş oldu.

Sentim Bilişim bir Holding Şirketidir.