Başarı Hikayeleri

Kanaltürk

Kanalturk

E-POSTA VE SANALLAŞTIRMA PROJESİ

Proje öncesi durum

Kanal Türk bu projeden önce 600 civarı kullanıcısını Windows Server 2003 Active Directory yapısı üzerinde barındırıyordu. Mesajlaşma altyapısı Microsoft Exchange Server 2003 sistemi üzerinden sağlanmaktaydı. E-posta sistemlerini çok daha verimli kullanabilmek ve Microsoft Failover Cluster yapısının özelliklerinden faydalanabilmek için altyapıyı tamamen değiştirme kararı alındı. Birleşik iletişim çözümleri konusunda her hangi bir teknoloji kullanılmıyordu. Sunucu altyapısının takibini ve izlenmesi işlemlerini sistem yöneticileri manuel olarak yapılmaktaydı. Kanaltürk bütün sunucularını en güncel versiyona yükseltebilmek için Sentim’in know-how’ından faydalanma kararı aldı.

Çözüm ve kullanılan ürünler

Proje başlangıcında, Windows Server 2003 Active Directory dizin teknolojisinden Windows Server 2008 R2 Active Directory yapısına geçiş gerçekleştirildi. Sanallaştırma platformu olarak Microsoft Windows Server 2008 R2 Hyper-V teknolojisinden faydalanıldı. Ayrıca Hyper-V Cluster yapısı oluşturularak, Hyper-V Cluster yapısında yer alan Hyper-V host sunucularında oluşabilecek problemlerin kullanıcı tarafında olumsuz etkileri minimum seviyeye çekilmiş oldu. Exchange Server 2003 üzerindeki kullanıcı mailbox’ları Exchange Server 2010 DAG yapısı üzerine taşınırken e-posta alışverişi devam etti. Bu sunucuların tamamı Hyper-V Cluster üzerindeki sanal ortamda oluşturuldu ve bu sayede yedek alma, snapshot oluşturma işleri oldukça kolaylaştı; yeni sunucu oluşturma ve hizmete sokma süreleri kısaldı. System Center Data Protection Manager 2010 ile sistemdeki bütün sunucuların yedekleme operasyonu tamamen otomatik hale getirildi.

Faydaları

Exchange Server 2010 kurulumu yapıldı ve DAG (Database Availability Group) ile mesajlaşma altyapısındaki veritabanları tamamen yedekli bir yapıya geçirildi. Exchange Server 2010 için, hem e-posta veri tabanını barındıran “Mailbox Sunucuların” (DAG ile) hem de gelen istekleri karşılayan ve e-posta yönlendirmesi yapan HUB-CAS Sunucuların (NLB ile) yedekli olması sağlandı.

Sentim Bilişim bir Holding Şirketidir.