Başarı Hikayeleri

Mavi

Mavi

VARLIK YÖNETİMİ VE ENVANTER TAKİBİ PROJESİ

Proje öncesi durum

Mavi, istemci bilgisayarlarının yönetimi merkezi olarak yapılamamaktaydı. Uygulama kurulumları manual olarak yürütülmekte,  sonrasında ise değişiklikleri takip etmek ya da uygulama durumunu denetlemek mümkün olmamaktaydı. Envanter bilgileri ise kısıtlı içerik ve sabit olarak hizmet masası uygulamasında tutulmakta, dinamik güncelleme ya da yazılım envanteri gibi işlemler yapılamamaktaydı. İşletim sistemleri kurulumları çoğunlukla DVD ile sıfırdan ya da sabit bir imaj aracılığıyla yapılabiliyordu.

Proje sonrası durum

Bu proje ile Mavi, kullanmaya başladığı Microsoft System Center Configuration Manager (SCCM) 2012 ile BT organizasyonunun operasyonel standardizasyonunda; konfigürasyon, değişiklik ve sürüm süreçlerinin uygulanması sağlanmıştır. Gerçekleştirilen projeyle altyapıda bulunan istemci ve sunucu envanterinin yönetilmesi, işletim sistemi ve uygulama dağıtımı, istemci ve sunuculara kurulacak yazılımların ve güncellemelerin pilot testlerinin yapılması, merkezden kurulması ve raporlanmasını sağlayabilir duruma gelmiştir, ek olarak istemciler zararlı yazılımlara karşı korunabilir olmuştur.

Mavi bilgi işlemi artık istemci bilgisayarlarından sıklıkla ayrıntılı olarak yazılım ve donanım envanter bilgileri toplayabilmektedir. Toplanan bilgileri yorumlayıp raporlayabilmekte ve çeşitli kriterlere göre bilgisayarları gruplayabilmektedir. Uygulama dağıtımını kolayca ve takip edilebilir şekilde yapmakta, tek merkezden istemci bilgisayarların dil ve işlemci mimarisine uygun yazılımı tek işlem ile gönderebilmektedir. Bunlara ek olarak işletim sistemi dağıtımı da ağ üzerinden ve otomatize edilmiş şekilde gerçekleştirilebilir, gerek yeni bilgisayarlara gerek varolan bilgisayarlara uzaktan kurum referans işletim sistemi gönderilebilmektedir. Güvenlik güncelleştirmelerinin dağıtımı ise SCCM yapısı ile güçlendirilmiştir. Bütünleşik son nokta güvenliği ile yönetilen istemciler malware ve viruslere karşı korumaya alınmıştır.

Çözüm ve kullanılan ürünler

İstemci bilgisayar ve envanter yönetimi, yazılım ve işletim sistemi dağıtımı sağlayan güçlü bir altyapı System Center Configuration Manager 2012 ile oluşturulmuştur.

SCCM, Keşif,  Varlık Yönetimi, Kaynak Hedefleme, Merkezi Yazılım Dağıtımı, Yama ve Güncelleme Yönetimi, Uzaktan Yardım, Merkezi işletim Sistemi Kurulumu, Raporlama, Güç Yönetimi özellikleri ile kurum altyapısına entegre edilmiştir.

Sentim Bilişim bir Holding Şirketidir.