Başarı Hikayeleri

Fatih Projesi

Egifat
Proje Amacı

Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi’nin 2011-2012 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi ile birlikte hayata geçmesinin ardından öğrenciler akıllı tahtalı sınıflara ve tablet bilgisayarlara kavuşmuştur. Proje kapsamında dağıtımı başlayan tablet bilgisayarlar Sentim Bilişim tarafından tedarik edilmiştir.

2010 yılında imzalanıp çalışmaların başlatıldığı FATİH Projesi, eğitimde bilişim teknolojisinin nimetlerini öğrencilere sunmak ve sınıfları daha ileri teknolojiyle donatmak suretiyle öğrencilerin teknolojiyi daha etkin kullanmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Projenin hedefi, tüm okullardaki sınıflara akıllı tahta, wireless internet, altyapı kablolama getirilmesi ve her öğrenciye tablet verilmesi ile dijital çağ eğitimine geçilmesidir. Dört yılda tamamlanması planlanan projenin 17 ilde 52 okul ile başlayan pilot kısmında Samsung tabletlerin dağıtılması, 6 Şubat’ta T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile Sabahattin Zaim Anadolu Öğretmen Lisesi’nde gerçekleştirilmiştir.

Çözüm

Pilot bölgede dağıtılan 10.1 inch Samsung Galaxy Tab ürünlerinin yazılımları, MEB portaline özel olarak geliştirilerek tasarlanmıştır. Portal içerikleri olan öğrenci kitaplarının indirilmesine, sömestr ve yaz tatilleri göz önünde bulundurularak belli bir süre sisteme katılmayan tabletlerin kullanım dışı olmasına imkân veren yazılımda, kaybolmaya ve çalınmaya karşı da güvenlik sistemi geliştirilmiştir. Ayrıca okul yetkililerinin cihazı uzaktan yönetebilmesine ve amacı dışında kullanılmasına engel olabilmesine olanak sağlanmıştır.

Dağıtılan tablet bilgisayarlarda müfredata uygun animasyon, video, ses, fotoğraf, harita ve grafik gibi içeriklerle zenginleştirilmiş ders kitaplarının yüklü olması, bunun yanında öğretmenlere dağıtılan tablet bilgisayarlarda yüklü programın, öğrencilerin tablet bilgisayarda ne yaptığını takip edebilme imkânı tanıması gibi özellikler öğrencilerin motivasyon, dikkat ve anlama kolaylığına katkı sağlamaktadır. Tablet bilgisayarlarına not alabilen, istedikleri bölümleri işaretleyebilen öğrenciler, ders kitaplarının tablet bilgisayarlarına yüklenmesi sayesinde ağır çantaları taşımak derdinden de kurtulmuştur. Etkileşimli tahtalar ile tabletler arasındaki bağlantı sayesinde ise tahtada yazılanlar öğrencilerin tabletlerine gelmekte ve öğrenciler de tabletlerine yazdıklarını internet aracılığıyla tahtaya gönderebilmektedir.
Sentim Bilişim bir Holding Şirketidir.