Başarı Hikayeleri

İstanbul Emniyet Müdürlüğü

Sibsuc

Proje amacı

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan bilişim suçları günümüzün en önemli konularından biri haline gelmiştir. Suçların bilişim teknolojileri kullanılarak işlendiği durumlarla ilgili bilgi toplamak, değerlendirmek ve bu tür faaliyetleri önlemek amacıyla gerekli tedbirleri almak, ilgili birimlerle ortak operasyonlar düzenlemek ve gerektiğinde mevzuat hükümlerine göre işlem yapmak Bilişim Suçları ve Sistemleri şube Müdürlüğü’nün görev alanına girmektedir. Operasyonlarda ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesi, internet ortamında gerçekleştirilen suça konu işlemleri yapanların ortaya çıkarılması, elektronik verileri bozan, e-imza ve elektronik sertifikaları kopyalayan ve sahtelerini oluşturan kişilerin ortaya çıkarılması için gerekli bilişim altyapısının oluşturulması projenin ana amacıdır.

Kurumda kullanılan kritik uygulama ve veriler için kolay yönetilebilir ve iş sürekliliği yüksek bir sistemin devreye alınması hedeflenmiştir. Ayrıca hem disk alanı ihtiyacı hem de disk alanı artarken performansı ve erişilebilirlik seviyesini artırmak önem arz etmektedir.

Çözüm ve kullanılan ürünler

Kurumda donanım altyapısı olarak hem performans hem de disk alanı ihtiyacını karşılamak adına Scale-Out büyüyen HP P4500 G2 disk sistemi kullanılmıştır. Disk Sistemi 10 GbE ile network’e erişmektedir. Ayrıca sunucu ve network konsolidasyonu için HP c7000 Blade Sistemleri devreye alınmıştır. Sistemde tam yedekli ve tüm modülleri 10Gb çalışan HP 8212 Omurga Switch’ler kullanılmıştır. Bu sayede geleceğin disk erişim protokolü olan ISCSI SAN üzerinde çalışan yüksek performanslı bir yapı kurulmuştur. Uygulamaların yüksek erişilebilirlik seviyesinde çalışması için, VMware sanallaştırma yazılımı üzerinde çalışması sağlanmıştır. Böylece iş sürekliliği yüksek bir sistem devreye alınmıştır. Bilişim suçlarının analizi, teknik incelemesi ve araştırılması için ise projenin amacında yer alan ihtiyaçları gidermek adına 47 farklı yazılım kuruma teslim edilmiştir.

Bu proje ile bölgemizde önemli bir bilişim üssü olmayı hedefleyen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri şube Müdürlüğü yeni IT altyapısıyla uygulamalarında yüksek erişim seviyesine ulaşmıştır. Yüksek kapasiteli depolama alanı ve ISCSI teknolojisi ile Yüksek Erişimli Felaket Kurtarma yetkinliğine sahip olmuştur. Tüm bu sistemler sayesinde çok kolay yönetilebilir bir IT altyapısı elde edilmiştir. 47 farklı yazılım ile bilişim suçlarının tespiti, analizi ve bilişim donanımlarının ve yazılımlarının teknik incelemesi oldukça etkili bir hale gelmiştir.

Sentim Bilişim bir Holding Şirketidir.