Başarı Hikayeleri

TC Milli Savunma Bakanlığı

Milsav
Askeralma Bilgi Sistemi (Asal - ABS) Donanımları

Proje Amacı

Bu proje ile Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatlarınca yürütülen  faaliyetlerin modern bir bilgi sistem otomasyonu ile yerine getirilmesini sağlamak amacıyla  MSB Bilgi Sistemi alt yapısının kurulmasını ve bu donanımlar üzerinden  seferberlik ve asker alma konularında e-devlet hizmetlerinin sunulması  hedeflenmektedir.

Yedeklik yoklamalarını askerlik şubelerine gitmeden ve cezalı duruma düşmeden evleri ya da iş yerlerindeki bilgisayarlardan internet üzerinden ya da mobil imzalı olarak cep telefonlarından e-Devlet Kapısını kullanarak yapabilecekler. Sefer görev emirlerinin veya tatbikat görevlendirmesinin olup olmadığını, kendilerine veya firmalarına ait araç ve iş makinelerinde sefer görev emri olup olmadığını bulundukları yerden elektronik ortamda sorgulamak suretiyle öğrenebilecekler.

Yerli ve yabancı askerlik şubesi ayrımı ortadan kaldırılarak 'bütün Türkiye tek askerlik şubesi' prensibinden hareketle, elektronik ortamda ülkemizin her noktasına hizmet götürülmüş olacak. Bu kapsamda Askerlik Durum Belgesi alma dahil tüm askerlik işlemleri çok daha kısa sürede ve her yerden yaptırılabilecektir. Vatandaşlar artık sadece son yoklama ve askere sevkleri sırasında askerlik şubesine gelme ihtiyacı duyacaklardır. Üniversite öğrencilerinin erteleme işlemleri için askerlik şubelerine öğrenci belgesi göndermesi işlemi son bulmuştur. Yükümlü vatandaşlar elektronik ortamda gitmek istedikleri celp dönemi tercihini yapabileceklerdir. Bu sayede çiftçi, turizmci gibi mevsimsel olarak iş görenler, istedikleri dönemde silah altına alınabileceklerdir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın askerlik erteleme işlemleri ve dövizle askerlik başvuruları Dışişleri Bakanlığı üzerinden elektronik ortamda topluca alınabilecektir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız kişisel diğer başvurularını internet üzerinden e-posta ile yapabilecek, başvuru sonuçları aynı yöntemle kendilerine iletilebilecektir.

Çözüm

Proje kapsamında; tüm Türkiye'deki 550 Askerlik şubesinin donanım ve altyapı ihtiyacı giderilmiştir. Verilen sistemler üzerinde, Tübitak tarafından geliştirilen ve milli işletim sistemi olarak anılan PARDUS işletim Sistemi, bu projede ilk kez kurumsal olarak kullanılmıştır. Projede toplam 4.500 adet ince istemci (thinclient) kullanılmış ve Türkiye genelinde örnek bir sistem altyapısı kurulumu gerçekleştirilmiştir.
Sentim Bilişim bir Holding Şirketidir.