Başarı Hikayeleri

Türkiye Finans Katılım Bankası

Turkin
FELAKET KURTARMA PROJESİ

Proje amacı 

182 şubesi ve 3.350’yi aşkın çalışanıyla 1 milyondan fazla müşterisine hizmet veren Türkiye Finans Katılım Bankası, IT yatırımlarındaki çevikliği ile hizmetlerindeki iş süreklilik oranını her geçen gün artırmaktadır. Sanallaştırma teknolojilerinden yararlanan banka, kritik uygulamalarını İstanbul merkez binası dışında bir lokasyonda replike etmektedir. Bu projede sanallaştırma yazılımlarını güncel versiyona taşımak ve replikasyon ağını otomatize etmek hedeflenmiştir.

Çözüm ve kullanılan ürünler

Bankanın Ankara ve İstanbul’da iki lokasyonu bulunmaktaydı. İstanbul’daki felaket kurtarma lokasyonuna senkron ve Ankara’daki felaket kurtarma lokasyonuna da asenkron replikasyon yapılmaktaydı ve her iki lokasyonda da EMC Symmetrix veri depolama sistemleri kullanılmaktaydı. Öncelikle var olan sistemde kullanılan sanallaştırma yazılımının (VMware vSphere) tamamının bir üst versiyona yükseltme işlemi gerçekleştirilmiştir.İkinci aşamada ise İstanbul Merkez ve Ankara Felaket Kurtarma Merkezi arasında veri bütünlüğü bozulmadan tutarlı bir replikasyon yapısı kurularak VMware Site Recovery Manager yazılımı yönetimi ile tam otomatize edilmiş bir sanal replikasyon yapısı kurulmuştur.

Bu proje kapsamında banka yeni versiyon sanallaştırma yazılımına geçerek sistem performansında yüzde 30 oranında artış gerçekleştirmiştir. Tam otomatize olarak çalı•an yeni felaket kurtarma sistemi ile iş sürekliliği ve erişilebilir hizmet seviyesi en üst seviyeye ulaşmış; kolay yönetilebilir ve her an test edilebilir bir felaket kurtarma yapısına sahip olmuştur.

Sentim Bilişim bir Holding Şirketidir.