Başarı Hikayeleri

TEB

Teb
E-MAIL ARŞİV GÜNCELLEME PROJESİ

Proje amacı 

Türk Ekonomi Bankası, Türk bankacılık sektöründeki saygın ve ayrıcalıklı konumunu, genişlettiği şube ağı, ürün ve hizmetlerinin çeşitliliğinin yanı sıra yatırım, leasing, factoring, sigorta ve portföy yönetimi gibi finans sektörünün çeşitli alanlarındaki iştirakleri ile sürdürmektedir.

Türk Ekonomi Bankası 10 Şubat 2005 tarihinde dünyanın altıncı, Euro bölgesinin en büyük bankası olan ve 87 ülkede faaliyet gösteren BNP Paribas ile ortaklık anlaşması imzaladı. Bu ortaklık, Türk finans sektörünün saygın ve güçlü markalarından biri olan TEB ile uluslararası bir marka olan BNP Paribas’nın güç ve deneyimlerini birle•tirdi. Bu ortaklık anlaşması ile BNP Paribas; TEB Yatırım, TEB Leasing, TEB Factoring, TEB Sigorta, TEB Portföy Yönetimi ve Amsterdam’da bir Hollanda bankası olarak faaliyet gösteren TEB NV’ de pay sahibi oldu.

Fortis Bank birleşmesi sonucunda, toplamda 25,7 milyar TL aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin dokuzuncu büyük bankası olan Türkiye Ekonomi Bankası bu proje ile birleşme sürecinde kullanılan e-mail arşiv yapısının güncel sürüme yükseltilmesi ve birleşme ile doğacak riskler karşısında sorunsuz bir şekilde e-mail arşiv sisteminin birleştirilmesini amaçlamıştır.

Çözüm ve kullanılan ürünler

Bankanın halihazırda kullanmakta olduğu e-mail arşiv yapısı (Symantec Enterprise Vault), Exchange ve Office 2010 ile uyumlu çalışması için en son versiyonuna yükseltilmiştir. Exchange 2007’den 2010’a geçiş öncesi bu işlemler tamamlanarak tüm arşiv altyapısı yeni e-mail sistemine hazır hale getirilmiştir. Mart 2011’de projenin hizmete girmesi ile TEB, 10 binden fazla kullanıcısına hizmet vermeye başlamıştır.

Versiyon yükseltme işleminden sonra Fortis’ten gelen kullanıcıların sayısı da göz önüne alınarak değiştirilen arşiv yapısı ve tek sunucu yapısından çoklu sunucu yapısına geçilmesi sağlanmıştır. Böylece iki katına çıkan arşiv büyüklüğüne rağmen sorunsuz hizmet verebilmektedir.

Sentim Bilişim bir Holding Şirketidir.